Urodziny Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 – on-line

Czy można obejrzeć na niebie układy gwiazd sprzed... pięciu lat?

Czy Centrum Nauki i Techniki EC1 skrywa jeszcze jakieś tajemnice?

Kto tworzy te miejsca i czy praca w centrum nauki to zabawa?

I czy da się prostym sposobem przygotować nieco śniegu w szary, jakby jesienny dzień?

 

Odwiedzając dziś kompleks EC1 przy ulicy Targowej w Łodzi trudno uwierzyć, jak wiele pracy trzeba było włożyć, aby osiągnąć obecny efekt. I nie chodzi wyłącznie o zjawiskową architekturę, która udanie łączy historyczne obiekty z nowoczesnymi budynkami. W tym znaczeniu EC1 na pewno jest już symbolem miasta. Równie poważnym wyzwaniem było nadanie dawnej Elektrowni Łódzkiej nowej funkcji: nowoczesnej, dynamicznej instytucji kultuturalnej. Jednej z najmłodszych i największych w kraju.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/YUCnRO60LK4" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Początkiem tej drogi było uruchomienie Planetarium EC1, co nastąpiło 8 stycznia 2017 r. Jedno z najnowocześniejszych w Europie, z różnorodnym repertuarem, otwarte na eksperymenty szybko stało się jedną z najbardziej rozpoznawanych w kraju atrakcją turystyczną. Dowodem tego były świetna frekwencja i laur pierwszego z 8 Nowych Cudów Polski – zwycięstwo w plebiscycie National Geographic Traveller oraz certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, często nazywany turystycznym Oskarem.

Uruchomione 7 stycznia 2018 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 również zapracowało na taki certyfikat. I to naprawdę uczciwie. Obok stałych wystaw, z których unikatowa ścieżka „Przetwarzanie energii” wykorzystuje zachowane monumentalne wyposarzenie zabytkowej elektrowni z 1929 r., CNiT EC1 proponowało swoim gościom warsztaty, spotkania dla dorosłych sympatyków nauki, koncerty, pókolonie, tematyczne oprowadzania i wiele innych atrakcji. W czasie pandemii aktywność Planetarium EC1 i CNiT EC1 przeniosła się on-line i to z dużym powodzeniem.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/-x0OpiNyuWk" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

- Misją CNiT EC1 jest zaproszenie odbiorców do świata interaktywnych eksperymentów, które pozwalają zrozumieć świat – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca placówką – Najskuteczniej możemy ją realizować wykorzystując naszą ekspozycję, laboratoria, strefy oraz oczywiście Planetarium EC1 i Kino Sferyczne. Ale w sytuacji lockdownu to zespół okazał się najważniejszym ogniwem. Nawet realizując nagrania eksperymentów domowymi sposobami byliśmy w stanie wspomagać edukację, dostarczać interesujących i wartościowych treści. Część z tych rozwiązań na pewno zostanie z nami na dłużej, chociaż nie możemy już doczekać się spotkania z Wami!

6. stycznia 2021 r. o godz. 11:00 zapraszamy zatem na urodziny Planetarium EC1 i CNiT EC1! Z konieczności odbędą się one w formule on-line w kanałach:

YouTube www.youtube.com/channel/UCcGkNkx6kRwcINF6agCmu4A oraz Facebooku: www.facebook.com/centrumnaukiec1.

Co dla Was przygotowaliśmy?

Start: 6 stycznia, godz. 11:00

Powitanie

Wirtualna wycieczka na żywo. Znakomici animatorzy zabiorą Was w miejsca, których zwykle zwiedzający nie odwiedzają i odkryją część tajemnic zabytkowej elektrowni i interaktywnego centrum nauki.

Jak dojrzeć na niebie układy gwiazd sprzed... pięciu lat? Planetarium EC1 zabierze Was w podróż w czasie, do dnia swojego otwarcia.

Zima na zawołanie - czy domowym sposobem da się stworzyć... śnieg? Pokażemy Wam, że to możliwe!

Astronomiczny prezent świąteczny? Warto o tym pomyśleć! Jaki sprzęt warto kupić i na co zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy przygodę z naukową pasją opowiedzą eksperci z Planetarium EC1.

Tort może być efektowny i pięknie udekorowany. Ale zjeść go w dobrym towarzystwie - to chyba najważniejsza rzecz. Cieszymy się, mogąc Was zaprosić do wspólnego świętowania. Tort też będzie - oobiecujemy!

 

A jak to dotąd było?

  • Z naszego zaproszenia do świata nauki i zabawy skorzystało ponad 750 tys. gości
  • Zaprosiliśmy Was na prawie 9,5 tys. pokazów astronomicznych i popularno-naukowych
  • oraz 14 koncertów i wydarzeń muzycznych
  • Daliśmy ponad 7.000 okazji do zwiedzania CNiT EC1
  • Kino Sferyczne przeniosło Was do innego wymiaru ponad 5.600 razy
  • Blisko 450 gości śpiewało sto lat podczas organizowanych przez nas urodzin
  • Blisko 400 półkolonistów kolorowało z nami lato w mieście
  • Nasze warsztaty zgromadziły 9,5 tys. uczestników warsztatów
  • Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wybrało się z nami 3,6 tys. gości strefy "Człowiek w kosmosie"
  • Prawie 4.800 krzeseł zostało pustych w szkolnych salach, ponieważ uczniowe wybrali się na nasze "Zajęcia z klasą"
  • Jesteśmy dla Was o każdej porze i wszędzie, gdzie potrzebujecie wartościowych treści: nasze materiały on-line obejrzeliście 142 tys. razy.

 

Uruchomienie Planetarium EC1 oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 uzyskało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.