O kinie sferycznym

| Repertuar filmów w Kinie Sferycznym |

Jak wiemy, Centrum Nauki i Techniki EC1 zaoferuje gościom trzy wystawy tematyczne. Obok najbardziej znanej i najszerzej omawianej części poświęconej przetwarzaniu energii polecamy niezwykle ciekawą wystawę „Mikroświat – Makroświat”, której integralną częścią jest Kino Sferyczne. Mieści się ono w imponującej srebrzystej kuli tuż obok turbozespołu będącego wizytówką Centrum.

Sferyczne Kino 3D w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

Kusi, aby Kino Sferyczne porównywać z otwartym 8 stycznia 2016 r. Planetarium EC1. Byłby to jednak błąd, gdyż funkcje i cele obu kopuł są odmienne. Kino Sferyczne jest integralną częścią wystawy „Mikroświat — Makroświat”, filmy w nim prezentowane mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1 i tym sposobem wpłynąć na pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy.
Film w Kinie Sferycznym będzie nieodłączną częścią ekspozycji – wyjaśnia Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1 — Do planetarium przychodzimy na konkretny pokaz, którego część zawsze jest prowadzona na żywo. Po 45 minutach nasz kontakt się kończy. Z Kinem Sferycznym będzie inaczej: treść prezentowanych tam filmów będzie bezpośrednio korespondować z elementami interaktywnymi wystawy w CNiT. Gdybyśmy rozdzielali te dwa doświadczenia, naprawdę sporo byśmy stracili.

Proces budowy sferycznego Kina 3D w Centrum Nauki i Techniki EC1

Filmy wybrane do projekcji w Kinie Sferycznym pokażą pewne fakty w szerszym aspekcie. Następnie uzupełnimy wiedzę przy instalacjach interaktywnych. Tematy filmów będą bardzo zróżnicowane. W „Molekularium 2D” poznamy tajniki najmniejszych cząstek otaczającego nas świata. „Astronauta 3D” pokaże nam praktyczne problemy z jakimi stykają się kosmonauci (ciekawostką jest fakt, że lektorem w tym filmie jest Cezary Pazura, który zgodził się nagrać ścieżkę dźwiękową „Atronauty 3D” dla EC1 Łódź). Starsi widzowie obejrzą m.in. „Kosmiczny paszport”, gdyż repertuar Kina Sferycznego będzie ustalany z myślą o wszystkich grupach wiekowych. Przejrzyj repertuar filmów pokazywanych w Kinie Sferycznym.

Premierowa projekcja dla publiczności w Kinie Sferycznym odbyła się razem z otwarciem Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli 7 stycznia 2018 r. Wymagany jest dodatkowy bilet, który najprościej jest kupić w kasie podczas odbierania opasek identyfikacyjnych.

Sferyczne Kino 3D w Centrum Nauki i Techniki EC1

| Repertuar filmów w Kinie Sferycznym |


„Mała kopuła” czyli Kino Sferyczne
Kino Sferyczne mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i może w niej przebywać jednocześnie do 44 widzów plus obsługa. Kino obsługuje serwerownia z jedenastoma komputerami (tzw. host plus 10 stacji graficznych).

Nowoczesne technologie w Kinie 3D
System projekcyjny Kina Sferycznego pracuje na oprogramowaniu Digistar 5 amerykańskiej firmy Evans&Sutherland. Jest to ten sam system, który odpowiada za obraz w Planetarium EC1. Do wyświetlania obrazu na kopule używanych jest pięć projektorów Barco F50 o jasności 5500 lumenów każdy i kontraście rzędu 5300:1. Obraz ma rozdzielczość 4K a za trójwymiarowość odpowiada system Active 3D. Specjalne okulary będą wypożyczane widzom w cenie biletu.

Zróżnicowanie tematyczne filmów
Docelowo w Kinie Sferycznym będzie wyświetlanych rotacyjnie do 10 filmów. Ich treści będą bezpośrednio lub pośrednio związane z wystawą „Mikroświat – Makroświat” i stanowią jej uzupełnienie. Część projekcji będzie realizowanych w systemie Active 3D, część w 2D.

"Making of" czyli zdjęcia z procesu budowy Kina Sferycznego
Na blogu poświęconym EC1 oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 zamieszczamy sporo informacji i zdjęć archiwalnych. Tym razem zapraszamy do obejrzenia fotografii procesu budowy kopuły Kina Sferycznego - kliknij tutaj.

| Repertuar filmów w Kinie Sferycznym |