Walentynkowe szyfry

Walentynkowy szyfr

 

Litery przedstawione w diagramach lub kodowane za pomocą innych znaków można odczytywać na wiele sposobów. Znajomość klucza do szyfru znacznie ułatwia lekturę wiadomości, a jego nieznajomość stanowi wielkie wyzwanie dla tego, kto chciałby złamać szyfr. Szyfrogram zamieszczony powyżej jest niemożliwy do odczytania bez odpowiedniej pomocy. Aby odczytać wiadomość, trzeba mieć odpowiednią matrycę, dzięki której wybierzemy litery tworzące tekst. Metodę tę prezentowano także w wielu filmach na przykład w filmie „Lot skazańców”. Po wycięciu w serduszku białych prostokątów i odpowiednim nałożeniu na tekst, w pustych kratkach ukażą się litery listu.

 

Klucz do szyfru

 

Ta sama matryca może być użyta do odczytywania wielu wiadomości. Aby zaszyfrować nową, przykładamy matrycę do pustej tabeli widocznej na trzecim rysunku, wpisujemy wiadomość, a następnie uzupełniamy tabelę dowolnymi literami. 

 

Podstawa szyfru

 

Do pisania i przesyłania wiadomości nie musimy dziś korzystać z tradycyjnych, dawnych metod poczty walentynkowej. Zarówno list jak i matrycę można wysłać drogą elektroniczną, co jednak utrudnia zachowanie anonimowości. Najlepiej zrobić to w osobnych mailach. Pamiętajmy, że w przesyłaniu szyfrów chodzi o to, żeby poufne treści trafiły się wyłącznie do ich adresatek lub adresatów.

Walentynkowa wiadomość naszego przykładu z pewnością trafi do właściwych osób. Jaka jest jej treść? Sprawdź poniżej!

Jeżeli zainteresował Cię temat szyfrowania, zapraszamy do lektury artykułu Dlaczego nie możemy żyć bez szyfrów?

Jeżeli odwiedzicie dzisiaj (14 lutego 2021 r.) Centrum Nauki i Techniki EC1, zajrzyjcie do naszej strefy warsztatowej - przygotowaliśmy również inne zabawy z papierem!

Marek Pisarski (tekst)
Liliana Misiak-Kuźbik (opracowanie graficzne)

 

Rozszyfrowana wiadomość