Eksperci Konferencji Młodzi o Klimacie 2022

 

Poniżej przedstawiamy listę ekspertów Konferencji Młodzi o Klimacie 2022.

 

 

 

prof. dr hab. Szymon Malinowski

fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi. Od 2016 roku dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent PAN. Naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. Prowadzi badania w szerokiej współpracy międzynarodowej, kierował i kieruje wieloma projektami badawczymi. Współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl, za którego działalność popularyzatorską uhonorowany został wraz z zespołem w ogólnopolskim konkursie MNiSW i PAP „Popularyzator Nauki”. Współautor książki pt. „Nauka o klimacie”. Aktywnie działa na polu popularyzacji nauki o klimacie poprzez liczne wykłady, prelekcje i wystąpienia medialne. Profesor Malinowski jest również bohaterem filmu dokumentalnego „Można panikować” w reżyserii Jonathana Ramseya, który swoją premierę miał w 2020 roku. 

8 listopada 2022 o godz. 9:45 poprowadzi wykład inaugurujący Konferencję Młodzi o Klimacie 2022 pt. "Jak działa klimat?".

 

 

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego

(kolejność alfabetyczna)

 

Weronika Błaszczyk,

studentka Uniwersytetu Łódzkiego. Absolwentka studiów I stopnia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska na kierunku Ochrona Środowiska. Aktywna działaczka Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju. Jej zainteresowania obejmują wpływ działalności człowieka na zmiany klimatyczne w antropocenie. Szczególną uwagę zwraca na zanieczyszczenia powietrza w miastach, badając ich przyczyny, skutki oraz negatywny wpływ na zdrowie i życie człowieka.

 

Alicja Daraż,

studentka Uniwersytetu Łódzkiego. Absolwentka studiów I stopnia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, broniąc prace licencjacka zatytułowana „Zarządzanie woda deszczowa na obszarach zurbanizowanych”. Obecnie studentka II stopnia kierunku Planowanie i Organizacja Przestrzeni na Wydziale Nauk Geograficznych. Jej zainteresowania naukowe to wpływ nowego paradygmatu zrównoważonego rozwoju na kształtowanie się miast. Obecnie zajmuje się badaniami dotyczącymi nowych technologii w polskim budownictwie mieszkaniowym związanym z ograniczeniem emisji na tym obszarze.

 

dr Paweł Jarosiewicz,

sekretarz Polskiego Komitetu ds. Międzyrządowego Programu Hydrologicznego UNESCO oraz pracownik Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk i Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. opracowywaniem Rozwiązań Bliskich Naturze dla polepszania jakości zasobów wodnych, czy też adaptacją do zmiany klimatu z wykorzystaniem ekohydrologii. Opracował i wdrożył na rynek, nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach innowacyjności w Paryżu, preparat BioKer, pozwalający na usuwanie i odzyskiwanie fosforu ze środowiska wodnego. Założyciel i przewodniczący Koła Naukowego Ekohydrologii. Redaktor międzynarodowego czasopisma naukowego Ecohydrology & Hydrobiology.

 

dr hab. Tomasz Jurczak, prof. UŁ,

kierownik Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, mieszczącej się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2002 roku prowadzi prace naukowe z zakresu ekohydrologii i biotechnologii ekologicznych dla poprawy jakości wód. Zajmuje się również pracami wdrożeniowymi z zakresu rekultywacji ekosystemów wodnych i adaptacji miast do zmiany klimatu.

Autor i współautor ponad 50 publikacji naukowych z listy czasopism filadelfijskich z zakresu ekologii i ekohydrologii. Koordynował i realizował łącznie 8 projektów międzynarodowych i 11 projektów krajowych.

 

Oliwia Kwapiszewska,

studentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Współzałożycielka  i wiceprzewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju. Jej zainteresowania naukowe obejmują rolę dzikiej przyrody na terenach zurbanizowanych, zagrożenia dla przyrody oraz  zachowanie różnorodności biologicznej. Obecnie zajmuje się badaniem mechanizmów, zachodzących podczas kojarzenia się w pary u pospolitego gatunku ptaka – łyski zwyczajnej Fulica atra.

 

Paulina Majak,

studentka Uniwersytetu Łódzkiego  na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Współzałożycielka i przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju, działającego przy Katedrze Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody. Jej aktualne badania naukowe obejmują ocenę efektu ekologicznego działań wdrożeniowych w ramach projektu ” LIFERADOMKLIMA-PL”. Interesuje się świadomością ekologiczną społeczeństwa oraz podróżami.

 

Aleksander Nowak,

student uzupełniających studiów magisterskich na kierunku Biotechnologia, specjalność Biotechnologia mikrobiologiczna na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Bio-Mik, działającego przy Katedrze Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii. Jego zainteresowania naukowe obejmują bioremediację środowisk skażonych z wykorzystaniem drobnoustrojów oraz ich metabolitów, wykorzystanie drobnoustrojów w rolnictwie ekologicznym i konwencjonalnym.

 

Anita Radzikowska,

studentka Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska na kierunku Ochrona Środowiska II stopnia. Licencjat obroniła pracą o "Roli zielonej infrastruktury na terenach zurbanizowanych". Obecnie zajmuje się tematem wpływu zmian klimatu na gatunek Ophrys insectifera. U boku dr inż. Andrzeja Żarczyńskiego napisała artykuł dla czasopisma naukowo-dydaktycznego Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Żywo zainteresowana botaniką i makrofotografią. Kolekcjonuje rośliny z różnych zakątków świata.

 

 

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego

(kolejność alfabetyczna)

 

Jagoda Adamus,

adiunkt w Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia geograf, ze specjalnością geografia urbanistyczna. Specjalistka w zakresie rozwoju i zarządzania przestrzeniami publicznymi, planowania przestrzennego, rozwoju miast, wartości dziedzictwa historycznego.

 

dr Ewa M. Boryczka,

zawodowo związana z Instytutem Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka artykułów i książek z zakresu rewitalizacji, zarządzania strategicznego oraz współpracy jednostek samorządu terytorialnego z podmiotami sektora prywatnego i społecznego. Trenerka, szkoleniowiec, pracowniczka samorządowa, prowadząca szkolenia i warsztaty w zakresie partycypacji społecznej, planowania strategicznego oraz rewitalizacji.

 

Paula Dominiak,

doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ, ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zawodowo zajmuje się mieszkalnictwem społecznym, planowaniem przestrzennym oraz rewitalizacją. Pracę doktorską opiera na badaniach obecnego systemu planowania przestrzennego w Łodzi i stopnia uwzględnienia w tym systemie potrzeb dzieci oraz ich rodziców w powiązaniu dostępem do terenów zieleni.  

 

Klaudia Kamińska,

studentka uzupełniających studiów magisterskich na kierunku Gospodarka przestrzenna na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz kierunku Zarządzanie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Od kilku lat członkini Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej SPATIUM. Szczególnym obszarem jej zainteresowań jest znaczenie środowiska w przestrzeni miejskiej w kontekście zmian klimatu oraz rozwoju terenów zurbanizowanych.

 

dr hab. Jakub Kronenbergprof. UŁ,

kierownik Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Członek zarządu Fundacji Sendzimira. Współredaktor pierwszego polskiego podręcznika do zrównoważonego rozwoju "Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce". Współredaktor cyklu poradników, wskazujących jak efektywnie zarządzać systemem przyrodniczym miasta, a w szczególności zieloną i błękitną infrastrukturą, wydanych w serii wydawniczej „Zrównoważony Rozwój – Zastosowania” („Przyroda w mieście”, „Przyroda w mieście. Rozwiązania”, „Woda w mieście”, „Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w mieście”). Współredaktor tematycznego numeru czasopisma „Landscape and Urban Planning” nt. usług ekosystemów w miastach. Kieruje projektem "Postwzrost (degrowth): operacjonalizacja w kontekście miasta - w poszukiwaniu alternatywnych strategii rozwoju", finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki (nr 2018/29/B/HS4/01042).

 

Artem Luhovyi,

absolwent innowacyjnego kierunku studiów “EkoMiasto” na UŁ. Interesuje się integracją mieszkańców miast z naturą w duchu rozwoju zrównoważonego. Koncertuje się na działaniach społecznych, które mają na celu zwiększanie świadomości na temat bioróżnorodności oraz zmian klimatu.

 

dr Edyta Łaszkiewicz,

adiunkt w Zakładzie Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki). Jest laureatką stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców (2019 r.). W 2022 r. została uhonorowana nagrodą Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia w działalności naukowej, artystycznej lub społecznej. Była głównym wykonawcą w międzynarodowym projekcie badawczym ENABLE. Obecnie kieruje projektem NCN OPUS pn. „Dostęp dzieci do terenów zieleni w trakcie drogi do szkoły: od operacjonalizacji do aplikacji wielowymiarowej koncepcji sprawiedliwości środowiskowej”, który ukierunkowany jest na zaproponowanie rozwiązań mających na celu poprawienie dostępności terenów zieleni wśród dzieci.

 

dr Agnieszka Rzeńca

dr ekonomii, mgr ochrony środowiska. Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół miast i współczesnych wyzwań jego rozwoju tj. adaptacja do zmian klimatu, ekoinnowacje, sprawiedliwość środowiskowa.  Współpracuje ze szkołami oraz samorządami lokalnymi w zakresie opracowań strategicznych, ekspertyz oraz materiałów szkoleniowych m.in. dla szkół ponadpodstawowych. Współautorka innowacyjnego kierunku studiów EkoMiasto na UŁ.

 

Oliwia Wierucka,

absolwentka kierunku EkoMiasto prowadzonego przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Członkini Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej SPATIUM oraz Stowarzyszenia Zielona Wola. Aktywnie działa na rzecz rodzinnego miasta – Zduńskiej Woli. Miłośniczka miast i podróży, interesuje się psychologią środowiskową.

 

Krzysztof M. Zając,

student kierunku Planowanie i organizacja przestrzeni na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ. Absolwent kierunku EkoMiasto na Wydziałach Biologii i Ochrony Środowiska oraz Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, na którym obronił pierwszą pracę naukową na temat sceptycyzmu klimatycznego wśród jego pracowników. Obecnie jego badania koncentrują się na łódzkich woonerfach. Fascynują go miasta, walka ze zmianami klimatu, życie z jak najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko oraz gry fabularne i komputerowe, a także szeroko pojęta fantastyka.  

 

 

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

(kolejność alfabetyczna)

Julia Bartosiak 

Studentka kierunku: Finanse i inwestycje na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Członkini Studenckiego Koła Naukowego Personalni. Fascynują ją proekologiczne alternatywy dla firm, które w efekcie pozwalają osiągać zrównoważony rozwój i przynoszą oszczędności. Na co dzień stara się żyć w zgodzie z zasadą zero warte i na bieżąco śledzi „zielone trendy".

 

dr hab. inż. Marek Matejun, Prof. UŁ,

Doktor habilitowanym nauk o zarządzaniu, profesor w Katedrze Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują zarządzanie małym biznesem, kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych młodych ludzi, współczesne koncepcje zarządzania, zrównoważony rozwój oraz zielone zarządzanie zasobami ludzkimi. Jest autorem lub współautorem ponad 180 publikacji naukowych. Brał udział w wielu projektach badawczych, jak również w stażach naukowych na uczelniach m.in. w Finlandii (2019), Chinach (2017), Wielkiej Brytanii (2016) oraz Belgii (2013). Pełni rolę redaktora w czasopismach: Journal of Economics & Management (Polska), University Scientific Notes (Ukraina), World Journal of Management (Australia) oraz PEOPLE: International Journal of Social Sciences (Indie). Jest przewodniczącym Social Science & Humanities Research Association (Indie) oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Łodzi, a także członkiem Academy of Management (USA) i European Association of Methodology (Niemcy).

 

dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ,

wykładowczyni na Wydziale Zarządzania, Uniwersytetu Łódzkiego. Kierowniczka Centrum Studiów Zrównoważonego Rozwoju. Doktor habilitowana w naukach o zarządzaniu. Kieruje także zakładem analizy danych i systemów inteligentnych  na Wydziale Zarządzania, Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zainteresowania dotyczą głównie problematyki zrównoważonego rozwoju, energetyki odnawialnej i prosumenckiej, zarządzania elastycznym popytem oraz rozwoju inteligentnych miast i cyfryzacją, rozwoju systemów inteligentnych a także interesuje się kulturą organizacyjną, Green HRM i jest fascynatką organizacji turkusowych. Jest autorką lub współautorką ponad 120 publikacji naukowych. Brała udział w międzynarodowych projektach badawczych.

 

Olgierd Neyman

Nauczyciel polonista w szkołach podstawowych i średniej; od wielu lat edukator i pracownik systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli. W latach 2017 – 2021 kierował wojewódzką placówką szkoleniową w Sieradzu. Autor publikacji metodycznych i publicystycznych związanych z edukacją wielokulturową i zarządzaniem oświatą. Wielki miłośnik roweru, traktowanego jako środek transportu oraz sposób przemierzania i poznawania Europy. Orędownik i propagator zrównoważonego rozwoju.

 

dr Izabela Różańska-Bińczyk,

adiunkt w Katedrze Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania, Uniwersytet Łódzki. Jest badaczką, wykładowczynią i konsultantką w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Aktualny obszar jej zainteresowań badawczych to głównie: green human resource management (zielone zarządzanie zasobami ludzkimi), zrównoważony rozwój oraz najnowsze trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Jest też członkiem Rady Programowej Centrum Studiów Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oddział w Łodzi oraz opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Personalni na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Maja Ruszkowska-Mazerant

Projektantka z dyplomem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, redaktorka, przedsiębiorczyni. Współzarządza kameralną, firmą rodzinną z branży content marketingowej. Współtwórczyni PURPOSE, Ładnie Naprawię, Work Place 59. Odpowiadała za branding takich projektów jak Art_Inkubator w Łodzi, Scandia, czy Fundacja Ronadla McDonalda, aktualnie kreuje i wdraża nowy branding marki AQUA SPEED. Na miejsce do życia i pracy wybrała małą podłódzką wieś (15 minut koleją aglomeracyjną do centrum Łodzi), gdzie praktykuje ogrodnictwo naturalne i leśne spacery ze springer spanielką. 

 

Fatima Shawesh

Studentka kierunku: Cyfryzacja i zarządzania danymi w biznesie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Aktywnie działająca w SKN Personalni oraz SKN Bizaktywne. Interesuje się nowymi technologiami, automatyzacją i psychologią. W wolnym czasie rozwija swoje umiejętności w zakresie iteracyjnego podejścia do zarządzania projektami oraz adaptacyjnego zarządzania zmianą.

 

Dr Marzena Syper-Jędrzejak

Adiunkt w Katedrze Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania, Uniwersytet Łódzki. Jest badaczką oraz wykładowczynią. Aktualny obszar jej zainteresowań badawczych to głównie: wellbeing, psychospołeczne aspekty zarządzania ludźmi oraz zrównoważony rozwój. Wchodzi w skład zarządu Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa i jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (oddział w Łodzi).