Spryciarze Pstryka w każdą niedzielę

Pamiętacie dobre, mądre i zabawne telewizyjne programy edukacyjne sprzed lat? Wyczekiwanie przed telewizorem, świetnie przygotowanych prowadzących i zaangażowane uczestniczki oraz uczestników - dzieci? Dziś chcemy was zaprosić do tego samego świata ale w interaktywnej formule XXI wieku. Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza na zajęcia on-line pod tytułem „Spryciarze Pstryka”. Wykorzystując nowoczesne formy komunikacji dajemy okazję do poznania się uczestników spotkań, nawiązania relacji w bezpieczny sposób i bez barier geograficznych!

Spotykamy się przez Internet w niedziele od 11:00 do 13:30!

🔸 30 maja: Zawiła wędrówka przekąski
🔹 Archiwum, czyli spotkania z niedalekiej przeszłości

 

| Kliknij i kup bilet na niedzielę 30 maja |

 

Spryciarze Pstryka: daty spotkań wyświetlone na telewizorach, technika rysunku

 

„Spryciarze Pstryka” to interaktywne zabawy, które pozwalają zrozumieć świat i siebie. To gry, quizy i zagadki tematyczne. Spacery on-line z przewodnikiem po Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz prezentacja fascynujących stanowisk i eksponatów – historycznych, jak zabytkowa elektrownia i nowoczesnych, jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Ale nade wszystko zapewniamy dobrą, wspólną zabawę podczas przeprowadzania doświadczeń pod kierunkiem doświadczonych edukatorek i edukatorów oraz pasjonatek i pasjonatów nauki. W programie znajdziecie także kreatywne prace plastyczno-techniczne rozwijające wyobraźnię i zdolności manualne – także te przydatne przy majsterkowaniu. 

Zadbamy także o kondycję naszych podopiecznych proponując aktywności ruchowe na miarę domowych możliwości. Przekonajcie się z nami, że zabawa on-line nie musi oznaczać tkwienia w fotelu! 

„Spryciarze Pstryka” to zabawne i mądre spędzanie czasu z rówieśnikami w wirtualnej przestrzeni.

 

| Kliknij i kup bilet na niedzielę 30 maja |

 


30 maja: Zawiła wędrówka przekąski

Na zajęciach prześledzimy drogę przekąsek przez układ trawienny. Spryciarze stworzą własne modele układu pokarmowego, przeprowadzą doświadczenia z enzymami, a na deser – własnoręcznie przygotują błyskawiczne lody. Wszystko to, rzecz jasna, z naszą pomocą.

🔹 zajęcia online rozpoczynamy w niedzielę 30 maja o godz. 11:00 i kończymy ok. 13:30
🔹 zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat
🔹 do wzięcia udziału potrzebujemy oprogramowania Zoom (Client for Meetings)
🔹 dzieci będą potrzebować także przedmiotów łatwych do zgromadzenia w domu (kliknij po listę)
🔹 koszt udziału wynosi tylko 25 zł za osobę
🔸 kliknij i kup bilet online

 

 


ARCHIWUM SPRYCIARZY PSTRYKA

 

14 marca: Tajemnice elektrowni

Awaria w elektrowni to nie przelewki, Pani Petrusińska nie ma prądu, a zadaniem uczestników będzie rozwiązanie szeregu zagadek, a w konsekwencji ponowne uruchomienie maszynerii w elektrowni EC1. To gratka nie tylko dla tych z żyłką detektywa, ale wszystkich ciekawych świata  wyzwań. Energetyczne zajęcia obfitować będą w gry i zabawy, nie zabraknie spaceru po wystawach Centrum Nauki i Techniki EC1, ćwiczeń fizycznych i eksperymentów z elektrostatyką i... motylami.

 

21 marca: Zrównoważone miasto

Zrównoważone miasto – początek wiosny jest dobrym pretekstem do tego, by porozmawiać i  zaprojektować miasto przyjazne mieszkańcom, w którym dbałość o zabytki, funkcjonalną architekturę idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Rzeki, parki, budynki - jak się w tym wszystkim odnaleźć, co składa się na „dobre do życia” miasto? Uczestnicy będą konstruować własne budynki i witraże, sprawdzą się w sztuce origami. Po naszej wystawie przespacerują się wirtualnie, ale będą mieli niejedną okazję do ćwiczeń i prawdziwego ruchu.

 

28 marca: Kobiety w nauce

Kobiety w nauce - innowacyjne, twórcze naukowczynie i wynalazki, które zmieniły świat. Uczestniczki i uczestnicy będą się świetnie bawić poznając naukowe superbohaterki  (Ada Lovelace, Maria Skłodowska- Curie, Hedy Lamarr, Rosalind Franklin) i ich odkrycia. Pod kierunkiem prowadzących stworzą chemiczne jo-jo i model DNA, wybiorą się w wirtualny lot w kosmos i - już całkiem realnie -  poćwiczą (jeśli tylko starczy im sił).

 

11 kwietnia: Sekrety serca

Dłuższa aktywność słoneczna, cieplejsze dni, natura budząca się do życia - wszystko to może przyprawić o zawrót głowy i szybsze bicie serca. Poprzez wspólną zabawę, naukowe doświadczenia, quizy i zagadki dzieci dowiedzą się, jak pracuje serce, skonstruują swój własny stetoskop i poznają zwyczaje miłosne niektórych bakterii, roślin i zwierząt, nie tylko tych, aktywnych w sezonie wiosennym. W planie sporo ruchu (w rytmie bicia serca) i spacer online w przestrzeniach Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

18 kwietnia: Nie zapomnij o przyrodzie, życiu, zdrowiu oraz wodzie

Odkryjemy tajemnice otaczającego nas świata przyrody, który może nieźle zaskoczyć nawet najbardziej dociekliwych eksploratorów. Poznamy głęboko skrywane sekrety pyłków bez ryzyka alergii! Zbudujemy własny filtr do wody. To będzie prawdziwy, survivalowy powrót do natury. Będzie jak zawsze: mądrze, ciekawie i bardzo wesoło – zagadki, quizy, prace plastyczne w 3D i eksperymenty.

 

25 kwietnia: Podróż przez 7 kontynentów

To „wybuchowe” zajęcia nie tylko dla globtroterów i tych ciekawych tego jak formowała się nasza planeta. Dookoła świata w dwie i pół godziny? Balonowy globus? Aktywny wulkan? To wszystko jest możliwe na naszych zajęciach. W planie mały maraton: eksperyment sejsmiczny, prace manualne i różnorodne aktywności, także ruchowe.

 

16 maja: Zajęcia z jajem

Co było pierwsze - jajko czy kura? Czym zajmuje się oologia? Jaja jak malowane – skąd biorą się  niezwykłe kolory ptasich jaj? Czy ssaki składają jaja? Podczas zajęć odpowiemy sobie nie tylko na te pytania, ale i poeksperymentujemy, przyjrzymy się skorupkom jaj z bardzo bardzo bliska, 🤓 przygotujemy domowy majonez i wykonamy kreatywne prace plastyczne w duchu zero waste.

 

23 maja: Z modą przez świat

To spotkanie nie tylko dla pasjonatów mody, ale wszystkich dzieci ciekawych historii i technologii. Barwienie tkanin, ewolucja, projektowanie i znaczenie ubioru. Będzie trochę teorii, zagadki i quizy, będzie praktyka i samodzielna praca pod naszym kierunkiem. Jak zawsze będzie też przestrzeń na interakcje z innymi uczestnikami, wspólne projektowanie i... dobrą zabawę!