Pierwiastki piękna

Sezon urlopowy w pełni, często zastanawiamy się jaką formę wypoczynku wybrać – plażowanie czy zwiedzanie? A może naturalne SPA? Na świecie występuje wiele miejsc, w których znajdują się uzdrowiskowe źródła, dobroczynne dla naszego ciała, pozwalające na odrobinę relaksu, jednocześnie niezwykle piękne.

W czwartek 12 sierpnia 2021 r. o godz. 19:00
odbędzie się Wieczór dla dorosłych
KOSMETYKI 100% BIO
- OD OPAKOWANIA PO ZAWARTOŚĆ -
który poprowadzi autorka artykułu

kliknij i kup bilet (26 zł / os.)

Skąd wywodzi się nazwa SPA? SPA, to skrót z łaciny Sanus Per Aquam (sanus – zdrowy, aqua – woda), czyli centrum odnowy biologicznej. Odnowa biologiczna, czy może jednak chemiczna? Sekret wód uzdrowiskowych tkwi w obecności w niej mikro- i makroelementów, korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Najważniejsze z nich to:

  • Siarka (S) – nazywana pierwiastkiem piękna. Odmiana koloidalna siarki jest szczególnie pomocnicza podczas leczenia trądziku i łojotoku. Dlaczego? Na powierzchni skóry siarka ulega redukcji do siarkowodoru (H2S), następnie powstają siarczki, które skutecznie zwalczają grzyby i bakterie.
     
  • Magnez (Mg) - korzystnie wpływa na ścianki naczyń krwionośnych, transport jonów i tlenu we krwi. Chlorek magnezu odżywia skórę, natomiast siarczan (VI) magnezu ma właściwości ściągające, przeciwzapalne, delikatnie znieczulające. Łagodzi skutki oparzeń słonecznych.
     
  • Sód (Na) - związki sodu uelastyczniają naskórek, wpływają na nawilżenie skóry. Niedobór sodu powoduje powstawanie zmarszczek. W zastosowaniach kosmetycznych sód podawany jest w błotnych maseczkach z Morza Martwego oraz ekstraktu z drożdży i glonów.

A gdzie można zażyć zdrowotnej kąpieli? Przybliżamy Wam kilka ciekawych miejsc.

Turcja obfituje w naturalne SPA. Dlaczego? Miejscowości, które opisujemy poniżej położone są w linii pęknięcia skorupy ziemskiej, z którego wydobywają się gorące źródła wody termalnej.

Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc jest Pammukale, gdzie na zboczu góry znajdują się śnieżnobiałe wapniowe osady tworzące kaskadowe półkoliste tarasy. Od tysięcy lat trwa tutaj proces tworzenia się węglanu wapnia (CaCO3) z dwutlenku węgla (CO2) oraz związków wapnia zawartych w wodzie wydobywającej się z gorących źródeł. Miejsce to znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tarasy Pamukkale

Niedaleko Pammukale znajduje się Karahayit – źródła o czerwono- żółtym zabarwieniu, pochodzącym od związków żelaza, np. wodorowęglanu żelaza Fe(HCO3)2. W tutejszej wodzie znajdują się także sole sodowe i magnezowe.

W Kavakbasi, także nieopodal słynnego Pammukale, można skorzystać z kąpieli błotnych z dużą zawartością siarki o regenerujących właściwościach.

Spędzając urlop w Grecji na jońskiej wyspie Zakynthos warto wybrać się na plażę Xiagia.

Nietrudno tam trafić – charakterystyczny zapach siarki kieruje nas do uroczej zatoczki otoczonej klifem. Spod skał wydobywa się drogocenne „mleczko”, zawierające związki siarki i odmładzający kolagen – białko stanowiące materiał budulcowy ścięgien, włosów i paznokci.

Plaża Xiagia na greckiej wyspie Zakynthos

Jeśli nie jedziecie na południe, to może na północ? Wybierzcie się na Islandię, gdzie możecie odwiedzić jeden z najpiękniejszych ośrodków SPA - Blue Lagoon. Geotermalne źródła zawierają między innymi krzemionkę, a wszechobecne tam błoto krzemionkowe pomaga w zwalczaniu chorób skórnych.

Ciekawi fakt, że tuż obok położonego na wulkanicznym obszarze poerupcyjnym centrum relaksu, dostrzec można kominy elektrowni geotermalnej. Prosto z elektrowni, schłodzona woda (o temperaturze ok 40oC)  przepompowywana jest właśnie do basenów Blue Lagoon.

Baseny Blue Lagoon, w tle islandzka elektrownia geotermalna Svartsengi

Nie tylko ludzie lubią regenerować się w gorących źródełkach.
W Japonii, w Jigokudani Snow Monkey Park, można spotkać dogrzewające się zimą małpy — makaki japońskie. W Narodowym Parku Joshinetsu-Kogen z kąpieli termalnych mogą skorzystać także turyści, dla nich wydzielono oddzielne baseny.

Makaki japońskie zażywające ogrzewającej kąpieli

Po najwspanialszych naturalnych SPA oprowadzała Was:

Ewelina Niedzielska

W czwartek 12 sierpnia 2021 r. o godz. 19:00
odbędzie się Wieczór dla dorosłych
KOSMETYKI 100% BIO
- OD OPAKOWANIA PO ZAWARTOŚĆ -
który poprowadzi autorka artykułu

kliknij i kup bilet (26 zł / os.)