Żywa historia nowej energii dla Łodzi

Animatorzy Centrum Nauki i Techniki tworzą... wehikuł czasu

Tak, w Centrum Nauki i Techniki EC1. A naszym partnerem kolejny raz jest Veolia Energia Łódź!

⬇⬇⬇ Wszystkie odcinki zamieściliśmy na końcu strony ⬇⬇⬇

 

Veolia Energia Łódź i Centrum Nauki i Techniki EC1

 

Jeśli podejrzewacie nas o ekstrawagancję, śpieszymy Was uspokoić: przygotowujemy właśnie cykl internetowych filmów na temat historii miasta i roli Elektrowni Łódzkiej, a potem EC1, w jego życiu. Jakub Berg – kierownik wydziału sieci, Erwin Radtke – kierownik maszynowni, Magdalena Opłomka – sekretarka z wydziału liczników i wiele innych stylizowanych na historyczne postaci przeprowadzi nas przez kilka dziesięcioleci, podczas których z Elektrowni Łódzkiej a potem EC1 płynęła energia poruszająca tramwaje, oświetlająca sklepowe wystawy czy poruszająca maszyny w fabrycznym mieście. Narratorem tej opowieści jest Pstryk – bohater marki CNiT EC1. Wprowadzając go na scenę chcemy przybliżyć tę tematykę także młodszym odbiorcom.

 

Nowa energia dla Łodzi - Centrum Nauki i Techniki EC1 i Veolia Energia Łódź

 

Ale równie ważny jest aspekt wspólnej historii i roli elektrowni przy ul. Targowej w życiu naszego miasta. To rzecz jasna eksperyment, który daje nam mnóstwo radości – mówi Michał Kędzierski, lider zespołu animatorskiego CNiT EC1 – nie jesteśmy oczywiście zawodowymi aktorami, chociaż, co może Państwa zaskoczyć, w naszym zespole działa grupa teatralna. Jej duchem sprawczym jest niezastąpiony Maciej Stępień. Mogliśmy oczywiście wybrać formę bezpieczną, czyli klasyczne oprowadzanie po naszej wystawie. Wraz z naszym partnerem Veolią zdecydowaliśmy się na ambitniejszy krok i zaprezentowanie fabularyzowanej opowieści, która będzie się przeplatała z historycznymi zdjęciami Łodzi i EC1 z początków jej działania. To fascynująca przygoda i cieszę się, że możemy Państwa do niej zaprosić.

 

Kadr z pierwszego filmu "Nowa energia dla Łodzi"

 

Ważnym punktem współpracy między Centrum Nauki i Techniki EC1 a firmą Veolia Energia Łódź jest cykl zajęć edukacyjnych na temat segregacji odpadów, przetwarzania i odzyskiwania energii. Naszym wspólnym celem jest budzenie i pogłębianie świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych. Zajęcia uruchomimy w nowym roku szkolnym i mamy nadzieję, że pomogą one przede wszystkim przyrodzie oraz środowisku naturalnemu. Veolia i działające w dawnej elektrowni CNiT EC1 są naturalnie powołani do realizacji takiej pro-ekologicznej misji.

Ze spółką Veolia współpracujemy od lat. Jest ona wyłącznym sponsorem ścieżki Przetwarzanie energii w Centrum Nauki i Techniki EC1. W Dzień Dziecka rozszerzyliśmy naszą współpracę o przygotowanie nowej oferty, której celem jest budowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych. Dzisiaj możemy podzielić się z Państwem pierwszymi efektami tej współpracy - mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, Kierownik Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

Wyłączny sponsor
ścieżki edukacyjnej "Przetwarzanie energii"
w Centrum Nauki i Techniki EC1

Veolia Energia Łódź Sp. z o.o.

Veolia Energia Łódź SA

 

Niemal trzy lata temu Veolia Energia Łódź  została parterem wyłącznym stałej wystawy „Przetwarzanie Energii” w Centrum Nauki i Techniki EC1. To porozumienie sponsorskie, dzięki któremu w ciągu trzech kolejnych lat od podanej daty CNiT EC1 otrzymało naprawdę znaczącą sumę pieniędzy. Dzięki tym środkom mogliśmy między innymi rozwijać ofertę placówki. Na przykład budować nowe propozycje bardzo popularnych wśród nauczycieli i ich podopiecznych „Zajęć z klasą”.

Współpraca z CNiT EC1 jest dla nas bardzo ważna co najmniej z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście ponad 110-letnia historia łódzkiej energetyki, której kontynuatorem jest Veolia. Kolejny to wymiar edukacyjny jaki wspólnie możemy realizować na rzecz mieszkańców. Chodzi o edukację historyczną i tę która dotyczy obecnych wyzwań środowiskowych jakie stoją nie tylko przed branżą energetyczną ale przed każdym z nas. Projekt jaki dzisiaj inaugurujemy nawiązuje do dziejów EC1 i miasta, natomiast zajęcia edukacyjne jakie rozpoczną się od września są odpowiedzią na wyzwania dotyczące gospodarki odpadami oraz wykorzystania paliw alternatywnych w procesie odzysku energii co jest elementem dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego – mówi Robert Warchoł z Biura ds. Komunikacji Zewnętrznej Veolii Energii Łódź.

Wspomniane wyżej filmy będą dostępne w mediach społecznościowych, które prowadzi CNiT EC1: na Facebooku oraz YouTube.

 

*** Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka ***

 

 

*** Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka ***

 

 

*** Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka ***

 

 

*** Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka ***