Warsztaty: wszystko o pszczołach

Czy jesienią i zimą można zajmować się pszczołami? Oczywiście!

Zapraszamy na cykl warsztatów przygotowanych dla wszystkich gości Centrum Nauki i Techniki EC1 - od lat 5 do 105! Poznamy pracę pszczelarzy, sprzęt, którego używają oraz mnóstwo pszczelich ciekawostek. Zbudujemy własne domki dla owadów i świeczki z wosku!

 

Kliknij i kup bilet
na 12 grudnia 2021 r.

 

Ul z nadlatującą pszczołą

 

Owady pełnią kluczową rolę w przyrodzie. Przyczyniają się do zapylania ponad 80% gatunków roślin uprawnych. Jedną z większych grup owadów zapylających stanowią pszczoły. Na świecie żyje ich ponad 20 000 gatunków. W Polsce natomiast około 500 i tylko jeden z nich, pszczoła miodna, pozostaje pod opieką pszczelarzy. Pozostałe gatunki należą do tzw. pszczół dziko żyjących. Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, znikanie terenów zielonych przyczyniają się do zmniejszania populacji tych niezwykle pożytecznych zwierząt. Nasze Centrum podjęło już działanie mające na celu pomoc owadom zapylającym. Wspólnie z naszymi gośćmi  postawiliśmy hotel dla owadów, który nie tylko daje im schronienie przed deszczem, mrozem czy drapieżnikami, ale też umożliwia budowanie gniazda. Nasza unikatowa wystawa pyłków roślin pozwalała na prowadzenie zajęć uświadamiających nam, że w świecie przyrody mikroskopijne elementy, takie jak właśnie pyłki czy małe owady, mają kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu.

 

Kliknij i kup bilet
na 12 grudnia 2021 r.

 

Tej jesieni poszliśmy krok dalej i zaprosiliśmy bzyczących gości na nasz dach. Od września 2021 r. na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej posadowionych zostało pięć uli. Wiosną 2022 r. pojawi się kolejnych pięć domów pszczelich rodzin. Nasze działania przyczyniają się do zwiększenia populacji pszczół w mieście oraz dają Wam możliwość skorzystania z naszej nowej oferty warsztatowej. Jeśli chcecie dowiedzieć się kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Te warsztaty są właśnie dla Was. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielą Wam doświadczeni pszczelarze. Będziecie mieli okazje zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski, własnoręcznie wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego czy skonstruować domek dla zapylaczy. Równolegle z ofertą warsztatową proponujemy udział w ciekawych wykładach, także prowadzonych  przez specjalistów. Program zajęć jest bardzo atrakcyjny i dostosowany do osób w różnym wieku. Czas zajęć to około 45 minut. Na ten rok przewidzianych jest 10 aktywności, kolejnych 20 planujemy na przyszły rok.

 

 

PRACA PSZCZELARZA - PRELEKCJA
niedziela 12 grudnia 2021 r. o godz. 14:00

Podczas tego spotkania porozmawiamy z przedstawicielami Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej o wszystkim, co powinniśmy wiedzieć o pszczołach i ich roli w środowisku naturalnym. Inna forma zajęć pozwoli na uczestnictwo znacznie większej liczbie chętnych.

Kliknij i kup bilet na 12 grudnia

 

 

WARSZTATY: PSZCZELE PRODUKTY
niedziela 12 grudnia 2021 r. o godz. 11:30

• Rodzaje pszczelich produktów.
• Czym są, jak wyglądają do czego można je wykorzystać?
Robimy własnoręcznie świeczkę z węzy (wosku pszczelego)!

Uwaga - mamy tylko 15 miejsc. Kliknij i kup bilet już teraz

 

Dodatkowo serdecznie zapraszamy seniorów na specjalne spotkania przygotowane właśnie dla nich - szczegóły na stronie Warsztaty dla seniorów.

 


⛹‍♀ Polecamy następujące wejścia piesze na teren kompleksu EC1 Łódź:
• od ul. Barbary Sass-Zdort (od strony ul. Jana Kilińskiego);
• od skrzyżowania ulic Juliana Tuwima i Dowborczyków.

🅿 Okolice Centrum Nauki i Techniki EC1 są objęte strefą płatnego parkowania (w dni robocze do godz. 18:00 - później oraz w weekendy parkowanie jest bezpłatne). Można skorzystać z miejsc parkingowych na sąsiednich ulicach lub na dworcu Łódź Fabryczna. Posiadamy również bezpłatny parking dla naszych gości (za okazaniem biletu), który znajduje się na ul. Dowborczyków 7.

☎ Dodatkowych informacji udziela Dział Obsługi Klienta EC1:
• tel. (+48) 42 600 61 00 wew. 1
• e-mail: informacja@ec1lodz.pl

 

 


PSZCZELE ARCHIWUM

WARSZTATY: PRACA PSZCZELARZA
Zajęcia odbyły się w soboty 6, 13, 20, 27 listopada 2021 r. o godz. 11:30.

• Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata?
• Co oznacza termin pszczela rodzina?
• Czym jest ul i jakie są jego typy?
• Kim jest pszczelarz?
• Jak wygląda jego praca?
• Jakiego sprzętu używa?

 

WARSZTATY: PSZCZOŁA MIODNA I INNE ZAPYLACZE
Zajęcia odbyły się w niedzielę 5 grudnia 2021 r. o godz. 11:30

• Co oznacza termin "zapylanie"?
• Jakie inne owady zapylają rośliny?  
• Jak możemy im pomóc?
• Zbudowaliśmy też własny domek dla owadów!