W stronę chmur

 

Taras Chłodni Kominowej jest dostępny dla zwiedzających w okresie pomiędzy majem, a wrześniem - dbając o Państwa bezpieczeństwo, możliwość zwiedzania zależna jest od panującej danego dnia aury.

 


 

🎉 Spójrz na Łódź i zachwyć się jej panoramą z tarasu widokowego Centrum Nauki i Techniki EC1! Nasza Chłodnia Kominowa ma 40 metrów wysokości i jest to odpowiednik mniej więcej 13-piętrowego wieżowca.
Zobacz Manhattan, Nowe Centrum Łodzi, Widzew - a przy odrobinie szczęścia nawet Bełchatów!

Z naszego tarasu widokowego mogą korzystać wszyscy gości Centrum Nauki i Techniki EC1 bez dodatkowych opłat. Wystarczy bilet wstępu do Centrum! Jeżeli pogoda jest odpowiednia, na taras można wchodzić (i wjeżdżać) w godzinach pracy (wt-nd 10:00-18:00).

O innych wysokich budowlach stworzonych ręką człowieka piszemy niżej.

 

Panorama z tarasu widokowego Centrum Nauki i Techniki EC1

 

📷 JAK SKORZYSTAĆ Z TARASU? 📷

1. Skieruj się na 5. piętro w głównej klatce schodowej Centrum. Możesz też dojechać tam jedną z podwójnych wind. Na 5. piętrze zobaczysz przeszklony korytarz.

2. Idąc tym korytarzem znajdziesz po lewej stronie wyjście na pochylnię biegnącą we wnętrzu chłodni kominowej. Po kilku minutach spaceru - sześć okrążeń 😉 - otworzy się wspaniały widok na Łódź!
Polecamy tę drogę, bo przy okazji zobaczysz strukturę tej niesamowitej konstrukcji oraz Wahadło Foucaulta. Przypominamy o 🚭 zakazie palenia 🚭 w tym miejscu - obowiązuje na całym terenie Centrum Nauki i Techniki EC1.

3. Alternatywnie można skorzystać z kolejnej windy - znajdziesz ją w tym samym przeszklonym korytarzu, nieco dalej, obok strefy "Człowiek w Kosmosie". Ta winda obsługuje tylko jeden odcinek: ze strefy na taras widokowy i z powrotem.
Oznaczenia w windzie są odrębne: taras znajduje się na V. piętrze, korytarz powrotny na II. Inne piętra nie są obsługiwane.

Życzymy wspaniałych zdjęć pamiątkowych! Podzielcie się nimi na Facebooku lub w Google Maps!
 

 


Maszt radiowy w Konstantynowie koło Gąbina był w latach 1974-1991 najwyższą budowlą na świecie i ze względu na swą wysokość 646 m został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa.

Maszt radiowy w Konstantynowie

Program radiowy słyszalny był nie tylko w całej Polsce i Europie, ale także w Północnej Afryce, Azji Wschodniej, Kanadzie i w USA! Emisję umożliwiały 2 nadajniki firmy Brown-Boveri. Firma ta była również dostawcą turbozespołów dla Elektrowni Łódzkiej, a jeden z nich można nadal podziwiać w Centrum Nauki i Techniki EC1!

EC1 Łódź - widok z lotu ptaka

A jakie są najwyższe obiekty w Łodzi? Na grafice prezentujemy najwyższy budynek – Red Tower – w towarzystwie komina i chłodni kominowej EC1. Spróbujmy porównać wzrost człowieka z rozmiarami największych budowli, z konstrukcjami, które stworzył.

Najwyższe budowle w Łodzi - diagram

Zapraszamy do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, gdzie odwiedzając ścieżkę Mikroświat - Makroświat możemy zobaczyć to, co znajduje się na obu końcach skali wielkości - to co „naj”.

WIeża Eiffla

Wieża Eiffla, zbudowana w 1889 r., przez 41 lat była najwyższym budynkiem świata. Konstrukcję, która waży 10 ton, trzeba malować co 7 lat. Jednorazowo zużywa się na to 50 ton farby.

Tokyo Sky Tree - najwyższa wieża nadawcza świata

Najwyższa wieża telewizyjna świata znajduje się w Japonii – jest to Tokyo Sky Tree. Wraz z anteną mierzy 634 metry i została wpisana do księgi rekordów Guinnesa. Zbudowanie takiej wieży było koniecznością, gdyż fale radiowe były zakłócane przez wielkie drapacze chmur. Na szczycie wieży znajdują się dwa tarasy widokowe - na 350 i na 450 metrach wysokości. Tarasy wykonano ze specjalnego szkła. Zwiedzający czują się tak, jakby „stąpali po niebie”. Zdecydowanie nie jest to zatem miejsce dla osób z lękiem wysokości.

Porównanie wysokości budynkó w Warszawie

W Warszawie powstaje najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Będzie miał 350 metrów wysokości. Budowa ma zakończyć się w 2020 r. Varso Tower, bo tak będzie się nazywać, będzie miał 53 piętra. Z tarasu znajdującego się na wysokości 230 metrów będzie można spojrzeć Pałac Kultury i Nauki…. z góry. Taras będzie dostępny nie tylko w ciągu całego dnia, ale także nocą.