Urodziny CNiT EC1 i Planetarium EC1

 

🎉 Świętuj razem z nami 5. urodziny Centrum Nauki i Techniki EC1 i 7. urodziny Planetarium EC1!

📅 6 stycznia 2023

<<< KUP BILET >>>

 

 

Z tej okazji zapraszamy wszystkich na:

 

Spotkanie wokół astrofotografii - prezentacja prac Macieja Kawczyńskiego i Krzysztofa Rumienieckiego 

14:00 i 15:00 w Audytorium CNiT EC1

 

Dwa spotkania z pracownikami Działu Planetarium, Maciejem Kawczyńskim i Krzysztofem Rumienieckim, którzy poza popularyzacją wiedzy o kosmosie, będąc wrażliwymi na jego piękno, po godzinach pracy oddają się pasji, którą jest astrofotografia.

Na spotkaniu prelegenci przedstawią wybrane kadry ze swoich zbiorów, pokazując zebranym jak w miarę prostymi metodami można osiągnąć przyzwoite efekty w fotografii nieba.

 

Przewodnik po elektrowni - oprowadzanie po wystawie historycznej "Przetwarzanie energii" 

⏰ 11:15, 13:15, 15:15, 17:15 

 

Z pomocą naszych przewodników poznasz sposób powstawania prądu elektrycznego – od brył węgla do wykorzystania przetworzonej energii przy zasilaniu żarówek czy tramwajów. Animatorzy odpowiedzą na Twoje pytania, rozwieją wątpliwości, zasypią ciekawostkami i anegdotami. Oprowadzanie trwa ok. godziny. 

Później zaś czekają na Ciebie dwie pozostałe wystawy tematyczne - "Rozwój cywilizacji" i "Mikroświat-Makroświat" z mnóstwem interaktywnych eksponatów. Zwiedzisz je samodzielnie i bez pośpiechu - zarezerwuj jednak co najmniej kilka godzin; niektórzy z naszych gości spędzają w Centrum cały dzień! 

 

Przewodnik po kosmosie - oprowadzanie po strefach Głębokiego Kosmosu i "Człowiek w Kosmosie" 

⏰ 12:15 i 14:15

 

Daj się zaprosić w podróż przez inspirujące ludzkość zagadnienia związane z tematyką Kosmosu!  Z pomocą przewodniczek i przewodników na naszej stałej wystawie dowiesz się między innymi: jak mierzymy odległości w Kosmosie, jak zostać astronautą i na własne oczy zobaczysz skafander kosmiczny. Zwiedzanie kończy się seansem w Kinie Sferycznym (dla chętnych)

 

Warsztaty w laboratorium 

⏰ 12:00, 14:00 i 16:00

 

“Czysta energia”

W jaki sposób energia słoneczna jest wykorzystywana w energetyce do produkcji ciepła i prądu? Jakie źródła uznawane są za niskoemisyjne, odnawialne i z czym wiąże się ich wykorzystanie? Jakie wyzwania stoją przed energetyką, żeby nasz komfort korzystania z elektryczności nie wpływał na środowisko naturalne? Tego dowiecie się, biorąc udział w warsztatach.

 

“Brudna energia”

W trakcie warsztaty przekonacie się, ile zanieczyszczeń powstaje przy używaniu paliw kopalnych i co zrobić, by wytwarzana energia była bardziej czysta.

 

 

Zachęcamy również do odwiedzenia kącika z życzeniami, w którym będziecie mogli znaleźć re-fotograficzne kartki pocztowe. Pokazują przemianę EC1 Łódź z miejsca, przesyłającego energię elektryczną do miasta w instytucję kultury, która przekazuje energię wiedzy. 

 

Na wystawie spotkacie też naszą maskotkę, Pstryka. Bohater cieszy się sporą sympatią w Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

To już ponad 5 lat naszej wspólnej podróży! Bądźcie tego dnia razem z nami!

 

 

<<< KUP BILET >>>