Od alchemii do nanotechnologii

...w 60 minut. Tylko do niedzieli!

Już po raz drugi zapraszamy na fantastyczne pokazy zorganizowane we współpracy z Wydziałem Chemii Politechniki Łódzkiej. Wstęp wolny, choć trzeba się wcześniej zarejestrować.

Człowiek od początków swojej historii starał się poznawać świat i nazywać zjawiska, które obserwował. Wykonywał również pierwsze obserwacje naukowe, które stworzyły podwaliny dla chemii. Zapraszamy do poznania tego fantastycznego świata od wtorku 26 do niedzieli 31 marca 2019 r.:
- od wtorku do piątku w godz. 9:00 - 15:00
- w sobotę i niedzielę w godz. 10:00 - 16:00

 

Od alchemii do nanotechnologii

 

Co nas czeka?

ALCHEMIA - MATKA CHEMII
Dziś alchemię postrzegamy jako tajemną naukę o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu. Czym był "kamień filozoficzny"? Jakie badania prowadzili alchemicy? Kto był najsłynniejszym Polakiem w tym zawodzie i co mu zawdzięczamy?
Spróbujemy też zmienić miedź w złoto!

WARSZTAT WULKANIZATORA
Jak jeździlibyśmy samochodami bez wynalezienia gumy? Co to jest wulkanizacja, sieciowanie, elastomer? Czy wulkanizator łatający dziurę w oponie jest chemikiem? Czy jego warsztat to coś w rodzaju chemicznego laboratorium...?

W LABORATORIUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
O najwybitniejszej polskiej badaczce i naukowczyni nigdy dość! Odwiedzimy ją w jej paryskim laboratorium, w którym powstała nowa gałąź chemii - radiochemia. Sprawdzimy jak można rejestrować promieniowanie, jakie są jego źródła (oj, będą zaskoczenia!) i czy spotykamy się z nim na co dzień.

DNA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Od odkrycia modelu podwójnej helisy DNA przez Watsona i Cricka mminęło już 66 lat a cząsteczka DNA wciąż budzi podziw swoim pięknem i niezwykłością. Spróbuj samodzielnie wyizolować cząsteczki DNA ze znanych roślin i zobacz je na własne oczy!

POWIERZCHOWNY NIE ZNACZY NUDNY!
Naukowcy próbują zmieniać właściwości materiałów modyfikując ich skład i strukturę na poziomie „nano”, czyli pojedynczych molekuł. Tym właśnie zajmuje się nanotechnologia.
Tu właśnie zobaczymy "kieszonkowy" mikroskop sił atomowych. Sprawdzimy czy rozdrobnienie materiałów zwiększy ich chłonność na wodę. Spróbujemy też osiągnąć wodoodporność.

Wydarzenie jest zorganizowane w ramach XIX Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki 2019.

Dzieci od 6. roku życia zapraszamy z pełnoletnim opiekunem.

Rezerwacja grupowa: tel. 42 600 61 00 wew. 1, informacja@ec1lodz.pl
Rezerwacja indywidualna: https://bilety.ec1lodz.pl/

Po więcej szczegółów kliknij tutaj!