Kolejny kontynent

Kontynenty powstawały miliony lat, nie mieliśmy na to wpływu, bo było to działanie natury. Natomiast „kontynent”, o którym dzisiaj piszemy, już taki naturalny nie jest. Co ciekawe, aby się utworzył potrzeba było tylko kilkudziesięciu lat… Mowa o wielkiej plamie śmieci, dryfującej po Pacyfiku. Tworzy ją zbita masa o powierzchni ponad pięciokrotnie większej od Polski (!), unosząca się na wodzie. Trudno ją rozdzielić i usunąć. Dlaczego powstała? Jest to efekt działalności ludzi, którzy wyrzucają odpady do wody. Chodzi głównie o tworzywa sztuczne: stare liny rybackie, plastikowe elementy montażowe, butelki, nakrętki.

Gdzie tworzą się największe wyspy śmieci?

Czy jest tylko jedna taka śmieciowa wyspa? Niestety, jest ich więcej… Podobną znajdziemy na przykład na wodach Oceanu Atlantyckiego, ale pojawiają się wszędzie tam, gdzie tworzą się wiry oceaniczne. Co roku do wody trafia około ośmiu milionów ton plastiku, więc plamy te stale się powiększają. Szacuje się, że do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!
Szkodliwość tworzyw niebiodegradowalnych polega na tym, że z upływem czasu ulegają one rozpadowi na mikrocząstki, które rozproszone w wodzie trafiają do układu pokarmowego organizmów żywych.

Szczątki pisklęcia albatrosa

Szczątki pisklęcia albatrosa. Jego rodzice omyłkowo karmili go kawałkami plastiku.

 

WIelka plama śmieci

Wielka plama śmieci

Jednak tworzywa sztuczne nie powinny kojarzyć nam się wyłącznie ze stosem odpadów. Ze względu na swoje właściwości są przecież często niezastąpione. Postaramy się pokazać, że problem zalegających wysypisk to także nasza sprawka, ale można się z nim uporać! Głowa do góry! Istnieją także tworzywa polimerowe, które ulegają szybkiej biodegradacji i nie szkodzą środowisku naturalnemu. Więcej o takich materiałach oraz recyklingu przeczytacie już w następnych artykułach. Tymczasem mamy jedną prośbę: podczas zakupów zastanówcie się, czy na pewno potrzebujecie kolejnej jednorazówki. Nasze codzienne nawyki i wybory są niezwykle istotne. Dbajmy o otaczające nas środowisko naturalne.

Ewelina Niedzielska