Fizyka w zmywarce

Bardzo często myślimy, że w codziennym życiu, w - zdawałoby się - monotonnych i często powtarzających się pracach domowych, nie ma nic niezwykłego. To tylko pozory...

Czy zastanawialiście się, dlaczego przedmioty z tworzyw sztucznych wyjęte ze zmywarki - oczywiście po zakończeniu cyklu zmywania - są przeważnie mokre, podczas gdy kubki, szklanki czy garnki są suche? Nie, to nie jest złośliwość naszego ulubionego czerwonego plastikowego wiadra, ani nie jest to znak, że trzeba zmienić zmywarkę.

Krople na plastikowym wiaderku

Głównym powodem jest to, że naczynia wykonane z różnych materiałów kumulują różne ilości ciepła. Przedmioty metalowe, szklane czy ceramiczne podczas procesu zmywania pochłaniają i utrzymują więcej ciepła (mówimy tu o pojemności cieplnej). Oddają je jeszcze długo po zakończeniu mycia wodzie pozostałej na ich powierzchni, która dzięki temu odparowuje. Natomiast przedmioty plastikowe szybko rozpraszają ciepło i w konsekwencji pozostają wilgotne.

Zjawisko to można wyjaśnić jeszcze w inny sposób. Po powierzchni materiałów takich jak ceramika czy szkło woda rozprzestrzenia się w postaci cienkiej równomiernej warstwy. A jak jest z tworzywami polimerowymi? Na takich powierzchniach woda tworzy stosunkowo duże krople – polipropylen stosowany w plastikowych pojemnikach jest hydrofobowy. Aby te krople odparowały potrzeba więcej ciepła lub po prostu więcej czasu. Zatem - różna przewodność i pochłanianie ciepła – to wpływa na szybkość suszenia.

Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat zjawiska hydrofobowości – zapraszamy do odwiedzenia ścieżki Mikroświat-Makroświat w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Małgorzata Kuligiewicz

PS. Jeśli chcemy uniknąć zacieków na przedmiotach z tworzyw sztucznych umytych w zmywarce - musimy przeprosić się ze starą dobrą... ściereczką.

 

Wiaderko w zmywarce czyli tajemnica kropli na jego powierzchni