Dni liczby π 2021

Dzień liczby π obchodzimy 14 marca - zapisujemy bowiem niekiedy tę datę jako 3-14, czyli pierwszymi trzema cyframi "ludolfiny". Ale w Centrum Nauki i Techniki EC1 święto to potrwa znacznie dłużej - przez cały tydzień!

Liczba π towarzyszy ludzkości od bardzo dawna, ale dopiero teraz możemy bić rekordy w jej dokładnym wyliczaniu. Znajdziemy ją w starożytnych inskrypcjach w piramidach (mają ponad 4500 lat!), w Biblii, w poezji... Symbol π zaproponował w 1706 roku William Johnes a rozpowszechnił go m.in. Leonhard Euler. W XIX wieku znaliśmy kilkaset cyfr po przecinku a gwałtowne przyspieszenie wyliczania kolejnych zawdzięczamy komputerom.

 

Symbol liczby PI

 

| Kliknij i kup bilet do Centrum Nauki i Techniki EC1 |

 

W Centrum Nauki i Techniki EC1 tegoroczne święto liczby π będzie trwało od 9 do 14 marca! Od wtorku do soboty znajdziecie na naszej ekspozycji mnóstwo ciekawostek, wierszy, wzorów i propozycji zabaw z π a następnie...

Wielki finał w niedzielę 14 marca, przez cały dzień otwarcia Centrum - od 11:00 do 19:00:

🔹 specjalną strefę warsztatów logicznych, a w niej m.in. origami, zagadki, układanki dla osób w wieku od 8 do 108 lat, znajdziecie na drugim piętrze przy kawiarence;
🔹 przeprowadzimy konkurs dotyczący rozwinięcia liczby π;
🔹 Wasze zadanie to również poszukiwanie ciekawostek poukrywanych na wszystkich piętrach ekspozycji Centrum;
🔹 będzie też odrobina poezji w hołdzie liczbie π;
🔹 zagadka: gdzie znaleźć liczbę Pi?
🔹 liczba π będzie nam też towarzyszyć na monitorach rozmieszczonych w Centrum.

Wszystkie dodatkowe atrakcje w cenie biletu - bez dopłat!

Przez cały czas pobytu na terenie budynku Centrum Nauki i Techniki EC1 trzeba mieć na sobie maseczkę zakrywającą usta i nos. Wyjątki oraz szczegóły związane z bezpieczeństwem zamieściliśmy na stronie Bądź bezpieczny w CNiT oraz w regulaminie kompleksu EC1 Łódź.

🔸 Przeczytaj również: Liczba π i o co tyle szumu?
🔸 Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

 


JAK DO NAS DOJECHAĆ?

Tramwajem, autobusem, pociągiem, samochodem... tylko od samolotu trzeba podjechać. 😊

Zapraszamy do przejrzenia pełnej informacji o dojazdach, polecamy ją szczególnie gościom spoza Łodzi.

🅿 Wielopoziomowy parking podziemny na dworcu Łódź Fabryczna jest niewątpliwie najwygodniejszy - przy okazji samochód odetchnie w dodatniej temperaturze. Jest on bezpłatny w soboty i niedziele oraz w dni robocze po godz. 18:00. W pozostałym czasie obowiązują opłaty miejskiej płatnej strefy parkowania.

🚗 Wówczas zapraszamy na nasz bezpłatny parking dla gości, który znajdziecie na ul. Dowborczyków 5. W celu bezpłatnego skorzystania z tego parkingu trzeba mieć przy sobie bilet wstępu do Planetarium EC1 lub Centrum Nauki i Techniki EC1 i okazać go pracownikowi ochrony.

 

Do zobaczenia!