Centrum Nauki EC1 na niebiesko

Ala bardzo lubi ciszę. Autyzm sprawia, że nie mówi i ma trudności komunikacyjne. To oznacza, że nie powie, że chce jeść, pić, pójść do toalety. Nie pokaże, że jest jej zimno czy gorąco. Spektrum zaburzeń rozwoju, które uniemożliwiają dziewczynce normalne funkcjonowanie, wymaga terapii i profesjonalnej pomocy.
Dzięki treningom komunikacyjnym, Ala uczy się pokazywać, za pomocą piktogramów i gestów, czego w danej chwili potrzebuje.

Z dumą informujemy, że Centrum Nauki i Techniki EC1 odpowiada na potrzeby osób ze spektrum autyzmu i przystosowuje swoją ekspozycję w ten sposób, aby jej zwiedzanie było dla nich dostępne i możliwe. Nie bez znaczenia są oczywiście szkolenia dla pracowników placówki oraz animatorów, które pomagają nam lepiej rozumieć potrzeby naszych gości o specjalnych potrzebach.

Najbliższy "Wyciszony wtorek": 7 lipca 2020 r.

 

Polska na niebiesko - autyzm

 

Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją JiM a jej pokłosiem było między innymi: przeprowadzenia audytu Centrum Nauki i Techniki EC1 pod kątem przystosowania ekspozycji do potrzeb osób ze spektrum autyzmu oraz przeszkolenie kilkudziesięciu pracowników EC1 z tematyki autyzmu oraz dostosowania zachowania pracowników naszej placówki do potrzeb zwiedzających ze spektrum autyzmu.

Chcemy dać czytelny sygnał naszego otwarcia na potrzeby osób ze spektrum autyzmu.

 

Konferencja prasowa

Konferencja prasowa z udziałem Prezydent Miasta Hanny Zdanowskiej
prezesa Tomasza Michałowicza (Fundacja JiM)
oraz Michała Buławy, kierownika Centrum Nauki i Techniki EC1

W ofercie Centrum Nauki i Techniki EC1 pojawiły się "Wyciszone wtorki" – element akcji, który polega na wygaszeniu bodźców wzrokowych, słuchowych i zapachowych do tego stopnia, aby umożliwić korzystanie ze stanowisk także tym, dla których standardowy poziom np. efektów dźwiękowych byłby trudny do zaakceptowania. Rezerwacje dostępne będą  dla grup i osób indywidualnych. Najbliższy "Wyciszony wtorek": 7 lipca  2020 r. Rezerwacji można dokonywać pod numerem telefonu: 42 600 61 00 lub mailowo: informacja@ec1lodz.pl

W przestrzeni Centrum Nauki i Techniki EC1 pojawiły się również piktogramy, które otwierają zupełnie nowe możliwości komunikacji. Dzięki nim Ala może przekazać informację na temat swoich potrzeb i poruszać się w dostosowanej specjalnie dla niej przestrzeni multimedialnego centrum nauki.
– Zrozumienie i akceptacja społeczna to dla osób z autyzmem i ich rodzin rzecz absolutnie najważniejsza. Cieszy nas, że również instytucje publiczne oraz kulturalne dostrzegają potrzeby osób ze spektrum autyzmu i zmieniają się właśnie dla nich. Nie tylko dlatego, że osoby z autyzmem będą mogły korzystać z tych udogodnień. Ale również dlatego, że takie działania budują świadomość autyzmu i akceptację dla osób ze spektrum – mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

To kolejny krok w udostępnieniu oferty EC1 Łódź osobom z niepełnosprawnościami. Przypomnijmy, że placówka zdobywała wyróżnienia w konkursach i plebiscytach takich jak „Polska bez barier”, czy „Lodołamacze”, które potwierdzały skuteczność naszych wysiłków.

Kliknij i dowiedz się więcej o akcji Polska na niebiesko.

 

Polska na niebiesko - nasi animatorzy

Pracownicy Centrum Nauki i Techniki EC1
założyli niebieskie elementy odzieży,
symbolizujące solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.