Na orbicie wiedzy. Stacja kosmiczna EC1!

Sukces uruchomionego niespełna dwa lata temu Planetarium udowodnił szerokie zainteresowanie tematyką astronomiczną i kosmiczną. A co jeśli nie musimy wyłącznie oglądać gwiazd i konstelacji? Jeśli możemy się do nich zbliżyć nie opuszczając Centrum Nauki i Techniki EC1?

Jednym z elementów, który uzupełnia ofertę popularnego Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu. Znajdują się w niej eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzymy się w głębinach kosmosu i z bliska obejrzymy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Będziemy mogli wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

Ale to nie wszystko! Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji „Człowiek w kosmosie” polećmy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej będzie można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), będzie można zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

- to zupełnie inna od najbardziej znanej i już szeroko rozpoznawalnej ekspozycji związanej z przetwarzaniem energii – mówi Michał Buława, kierownik Działu Ekspozycji CNiT EC1. – Ulokowany w zabytkowej chłodni budynek otwiera duże możliwości nowoczesnej aranżacji. My zaadaptowaliśmy go właśnie na potrzeby prezentacji Stacji Kosmicznej. Po raz kolejny oddajemy w ręce naszych gości eksponaty, które dostarczą niezwykłych, nieosiągalnych w innym miejscu wrażeń i wiedzy.