Tajemnice pyłków - wystawa czasowa

9 października 2018 r. — 3 marca 2019 r.

Ziarna pyłku to obiekty niezwykłe!
Supertrwałe drobiny, które z pozoru wydają się zaledwie
żółtym (zwykle) pyłem, pod mikroskopem fascynują szeroką
gamą kształtów i niezwykłą strukturą powierzchni.

prof. Marcin Zych
(Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Konstruując wystawę „Tajemnice pyłków” przyjrzeliśmy się mikroskopijnym obiektom – pyłkom roślin. Czy może być coś mniej atrakcyjnego niż mierzący zazwyczaj kilkadziesiąt mikrometrów pyłek? Okazuje się, że kształty i wzory pyłków są nie mniej atrakcyjne niż kwiaty, z których pochodzą.

Na wystawie zaprezentujemy wykonane przez Centrum Nauki i Techniki EC1 przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego zdjęcia pyłków mniej i bardziej popularnych roślin. Na podstawie tych zdjęć zostały zaprojektowane i wydrukowane w 3D ich modele. Dzięki temu zwiedzający, jako pierwsi na świecie, będą mogli nie tylko zobaczyć efektowne kształty pyłków na płaskich zdjęciach, ale również dotknąć ich i obejrzeć w trójwymiarze, powiększone nawet kilkanaście tysięcy razy!

 

Tajemnice pyłków - podsumowanie

 

Zdjęciom i wydrukom towarzyszą informacje o biologii zapylania roślin których pyłki prezentujemy – fascynujące historie o tym jakich niezwykłych starań dokładają rośliny aby przedłużyć gatunek. Prezentujemy też niewielką galerię owadów, które im w tym pomagają – od popularnej pszczoły miodnej, poprzez efektowną kwietnicę okazałą po zaskakującą padlinówkę cesarską – czyli całkiem pospolitą muchę.

Wystawa oddziałuje na niemal wszystkie zmysły – pyłki będzie można obejrzeć i dotknąć. Będzie można poczuć zapach niektórych z nich, a wszystkiemu będzie towarzyszył krajobraz dźwiękowy stworzony z czasem niezwykłych albo budzących emocje dźwięków przyrody.

Cała wystawa jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, również dla niewidomych, którzy będą mogli nie tylko dotknąć modeli 3D ziaren pyłków ale również wysłuchać informacji merytorycznych za pomocą urządzeń do audiodeskrypcji.

- Rolą pyłków jest przedostać się na znamię słupka, wykiełkować i doprowadzić do zapłodnienia znajdującej się w zalążni komórki jajowej. Niewielkie rozmiary i lekkość powodują, że za pośrednictwem wiatru, wody lub zwierząt mogą być przenoszone na znaczne odległości. Pozwala to roślinom przezwyciężyć niezdolność do poruszania się, umożliwiając kojarzenie daleko od siebie rosnących osobników. Mają też swoją ciemną stronę – alergie pyłkowe. Wystawa zorganizowana w EC1 to unikalna w skali Polski i Europy możliwość wniknięcia do tego miniaturowego świata i poznania jego tajemnic – podsumowuje prof. Marcin Zych.

Gdzie?
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa (od strony dworca Łódź Fabryczna)

Kiedy?
Od 9 października 2018 r. do 3 marca 2019 r. (w godzinach pracy ekspozycji)

Bilety
Wystawa jest dostępna w cenie zwykłych biletów do Centrum Nauki i Techniki EC1 wg standardowego cennika. Bilety są dostępne w kasach stacjonarnych EC1 Łódź oraz online: bilety.ec1lodz.pl
 

Tajemnice pyłków - plakat wystawy